ΑΘΛΗΤΙΚΑ

BINTEO/Έλα μου… εξάδα μου…

Στις νίκες επέστρεψε η Πάφος, μετά από δύο ήττες (σ.σ. από Ανόρθωση στο κύπελλο και Απόλλωνα στο πρωτάθλημα), κερδίζοντας στο Μακάρειο την ΠΑΕΕΚ με 2-0.

Η παφιακή ομάδα πήρε κεφάλι στο σκορ στο 39΄, όταν μετά από σέντρα του Βαλακάρι ο Ελ Γκαντιουί από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 1-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του 31χρονου επιθετικού, ο οποίος αποτελεί μία από τις μεταγραφές της Πάφου στην τρέχουσα μεταγραφική περίοδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΠΑΕΕΚ προσπάθησε να πιέσει και στο 46’ είχε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αλλά το σουτ του Κάπαρτη – που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο – σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Παρά την προσπάθειά των γηπεδούχων να βρουν τους δρόμους και να δημιουργήσουν ευκαιρίες για την ισοφάριση, στο 69΄ η Πάφος χτύπησε ξανά, με τον Πάντσεον να βγάζει μακρινή μπαλιά και τον Ζάιρο, αφού κατέβασε υπέροχα τη μπάλα, με ιδανικό πλασέ να κάνει το 2-0.

Η ΠΑΕΕΚ δεν τα παράτησε, επιδίωξε να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι, όμως οι επιθέσεις της δεν έφεραν τον επιθυμητό στόχο. Μάλιστα, στο 89’ είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Κωμοδίκη.

Mε το τρίποντο αυτό η Πάφος έφθασε τους 28 βαθμούς και ανέβηκε – τουλάχιστον προσωρινά – στην 4η θέση της βαθμολογίας και ενίσχυσε την προσπάθειά της για να μείνει στην πρώτη εξάδα. Από την άλλη η ΠΑΕΕΚ παρέμεινε στους 13 βαθμούς και το προτελευταίο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα.

ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Σουμαόρο, Δημητρίου, Ενόχ, Αριστοτέλους (80′ Xαραλάμπους), Τίμερμανς (46′ Kαπαρτής), Μιλτς (65΄ Νεοφύτου), Ομπανόρ, Κούρος, Φραγκέσκου, Μπάμπιτς (80′ Κωμοδίκης)

Πάφος: Πέτρου, Κβίντα, Ζάιρο, Χέσταντ (65’N. Aoυρέλιο), Βαλακάρι (90+2′ Nτράγκομιρ), Ταλίς, Πάνιτς, Μπάριτς, Πάντσεον, Τόμετσακ, Ελ Γκαντιουί (85′ Φουρ)