ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ-Europa League: Την γλίτωσε στο τέλος η Άιντραχτ

Με γκολ του Γκονζάλο Πασιένσια στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η Αϊντραχτ έσωσε την ισοπαλία απέναντι στην Αντβέρπ (2-2) και θέλει μία ισοπαλία με τη Φενέρ για να «κλειδώσει» την πρωτιά στον όμιλο του Ολυμπιακού!

Παρά το γρήγορο γκολ του Καμάντα στο 13′ , οι Γερμανοί ήταν πολύ χαλαροί στο γήπεδο και λίγο έλειψε να το πληρώσουν. Ο Ναϊνγκολάν έφερε το παιχνίδι στα ίσα (33’) και όσο περνούσε η ώρα, οι Βέλγοι γίνονταν όλο και πιο απειλητικοί.

Το γκολ του Ντε Λάετ (76’) ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ, όμως η Αντβέρπ πήρε προβάδισμα στο 88ο λεπτό με υπέροχο τελείωμα του Σαμάτα. Οι Βέλγοι θα είχαν ελπίδες για την τρίτη θέση αν άντεχαν για λίγο ακόμα, όμως στο 94ο λεπτό ο Πασιένσια έκανε το 2-2 και άλλαξε όλη την λογική του ομίλου.

Πλέον η Αντβέρπ θα είναι αδιάφορη την τελευταία αγωνιστική με τον Ολυμπιακό, αφού έμεινε δεδομένα τελευταία, ενώ η Αϊντραχτ θέλει έναν πόντο στην Τουρκία απέναντι στην επίσης αδιάφορη Φενέρ για να «κλειδώσει» την πρώτη θέση.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχωρίζουν οι νίκες των Λιόν, Ρέιντζερς, Μονακό που τους δίνουν την πρόκριση στην επόμενη φάση,