ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ

«Αήττητη» σε κάθε 10λεπτο η ΑΕΚ, «μπάζει» στο δεύτερο η Ανόρθωση

Συνηθίσαμε να αναλύουμε τα γκολ των ομάδων μας με βάση αυτά που σκοράρουν και δέχονται ανά δεκαπεντάλεπτο, ενδιαφέρον όμως συγκεντρώνει και ο αντίστοιχος πίνακας με τον χρόνο των αγώνων μοιρασμένο σε εννέα δεκάλεπτα.

Ένα από τα πιο ενδιαφέροντα στοιχεία που προκύπτουν από τον σχετικό πίνακα είναι το γεγονός πως η ΑΕΚ είναι… αήττητη σε όλα τα δεκάλεπτα, καθώς σε κανένα δεν έχει δεχθεί περισσότερα γκολ απ’ όσα έχει σκοράρει. Το καλύτερό της είναι το 51′-60′ (3-0) ενώ αντιθέτως έχει ισορροπημένα γκολ στο 41′-50′ (1-1), στο 61′-70′ (1-1) και στο 81′-90′ (2-2).

Ένα άλλο στοιχείο που ξεχωρίζει είναι η τραγική επίδοση της Ανόρθωσης στο δεύτερο δεκάλεπτο (11′-20′) στο οποίο δέχθηκε τέσσερα γκολ (τα τρία στο ίδιο ματς, από τον Άρη) δίχως να σκοράρει κανένα. Πρόκειται για τη χειρότερη επίδοση ομάδας μας σε ένα δεκάλεπτο μαζί με το 1-5 του Εθνικού στο 41′-50′ και το αντίστοιχο της Δόξας στο τελευταίο δεκάλεπτο.