ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΒΙΝΤΕΟ: Νίκες για τα φαβορί της Serie A

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Ίντερ επικράτησε άνετα με 2-0 της Έμπολι εκτός έδρας και πλησίασε στην κορυφή της Serie A.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι που ήταν τιμωρημένος στην εξέδρα, αν και δέχθηκε πίεση και 1-2 φάσεις στο ξεκίνημα, άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Ντ’ Αμπρόζιο στο 34′ και στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» το ματς.

Στο 52’ ο Ρίτσι προσπάθησε να κόψει την καριέρα του Μπαρέλα και είδε σωστά απευθείας κόκκινη και στο 59’ ο Γκαλιαρντίνι είχε δοκάρι με κοντινή κεφαλιά. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο απλά στη συνέχεια, καθώς στο 66’ ο Ντιμάρκο από κοντά βρήκε τη γωνία για το 0-2, το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Στα άλλα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, η Ρόμα έδειξε έδωσε συνέχεια στο θετικό αποτέλεσμα που πήρε από την Νάπολι. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, που δέχθηκε έντονη κριτική μετά την «εξάρα»από την Μπόντο/Γκλιμτ, έβγαλε αντίδραση και παρότι βρέθηκε να χάνει από την Κάλιαρι στην Σαρδηνία, γύρισε το ματς και επικράτησε με 2-1.

Ο Παβολέτι άνοιξε το σκορ για την Κάλιαρι στο 52′, όμως η Ρόμα αντέδρασε και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Ιμπάνιες στο 71΄και του Πελεγκρίνι στο 78΄. Το «τρίποντο» πήρε και η Λάτσιο, η οποίο λύγισε με 1-0 την Φιορεντίνα  χάρη σε γκολ του Πέδρο στο 52′.