ΙΣΤΟΡΙΚΑ

Η ΕΙΔΗΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΕ ΚΑΝΕΝΑΣ

Στις 29 Ιουνίου, σα σήμερα, το 1950 στο στάδιο Ιντεπεντέντσια του Μπέλο Οριζόντε στην Βραζιλία έγινε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις από καταβολής ποδοσφαίρου. Τελική φάση του μουντιάλ, ματς ομίλου ανάμεσα στην Αγγλία και τις Ηνωμένες Πολιτείες. Οι ερασιτέχνες  Αμερικάνοι εξέπληξαν τον κόσμο του διεθνούς ποδοσφαίρου, νικώντας την Αγγλία 1-0 στον πρώτο γύρου του Μουντιάλ.

Απο μπάλα οι Αμερικάνοι, Αμερικανάκια. Δεν ήξεραν κάν πως παίζεται. Τελευταίες μέρες απέκτησαν και τις στολές τους για να είναι παρών στην διοργάνωση. Απο την άλλοι οι Αγγλοι. Καθηγητές στο ποδόσφαιρο χωρίς καμμιά αμφιβολία. Οι Αγγλοι χάνουνμε 1-0. Λάθος λένε σε όλο τον κόσμο. Κανένας δεν το πιστεύει. Για τυπογραφικό λάθος μίλησαν πολλοί και άλλοι το θεώρησαν αστείο και καν δεν το ανέφεραν. Το Μουντιάλ ξεκίνησε με την αγγλική ομάδα να κερδίζει την Χιλή 2-0 στο Ρίο ντε Τζανέιρο, αλλά και οι Αμερικανοί επικράτησαν της Ισπανίας με 3-1. Οι ομάδες θα συναντηθούν λίγες ημέρες αργότερα, στις 29 Ιουνίου στο Magalhaes Pinto (Minerisao) Stadium στο Belo Horizante της Βραζιλίας. Διαιτητής του αγώνα ο Βραζιλιάνος Μάριο Βιάνα. Δέκα χιλιάδες περίπου θέσεις. Η Αγγλία κρατάει περισσότερο χρόνο τη μπάλλα και συνεχώς ψάχνει το γκολ. Επιθέσεις. Σουτ. Τίποτα. Οκτώ λεπτά πριν το ημίχρονο και με το σκορ στο 0-0, ο Αιτινός Τζόε Γκέτενζ πετυχαίνει το  γκολ με κεφαλιά.. Οι θεατές ξέσπασαν σε ζητωκραυγές καθώς το ημίχρονο πλησίασε με τις ΗΠΑ να προηγούνται. το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια άλλη ευκαιρία για γκολ για την αμερικανική ομάδα, αλλά δεν κατάφερε να την αξιοποιήσει. Καθώς πλησίαζε το 90′ λεπτό, το παιχνίδι έγινε σκληρό. Οι Άγγλοι είχαν 20 σουτ για γκολ, ενώ οι Αμερικανοί είχαν μόνο ένα. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Αμερικάνους να γιορτάζουν, ενώ η απογοήτευση είχε εισέλθει στην αγγλική ομάδα και αναρωτιούνται τι ακριβώς είχε συμβεί. Οι μεγάλες νίκες στο Μουντιάλ δεν θα συνεχιστούν για τους Αμερικανούς, καθώς έχασαν το τελευταίο παιχνίδι τους από την Χιλή. Απο την άλλη οι Αγγλοι  έχασαν και το τελευταίο παιχνίδι τους. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να προκριθούν στον επόμενο γύρο. Το Μουντιάλ κέρδισε η Ουρουγουάη στις 16 Ιουλίου 1950. Ένας από τους πιο ενδιαφέροντες παίκτες στην ομάδα ήταν ο τερματοφύλακας Φράνκ Μπόργκι. Γεννημένος στο Σαιντ Λούις από Ιταλούς γονείς το 1925, υπηρέτησε ως γιατρός κατά τη διάρκεια του Β ‘Παγκοσμίου Πολέμου. Αρχικά ασχολήθηκε με το μπέιζμπολ, αλλά ο Μπόργκι  επιθυμώντας να κρατιέται σε καλή κατάσταση το χειμώνα αποφάσισε να δοκιμάσει το ποδόσφαιρο,  Ο Μπόργκι δεν μπορούσε να κλωτσήσει την μπάλα. Αξιοποιώντας τα μεγάλα χέρια του, έγινε τερματοφύλακας και γρήγορα διακρίθηκε στη θέση αυτή, ώστε να κληθεί στην εθνική ομάδα το 1949.