ΑΘΛΗΤΙΚΑ

SUPER LEAGUE 2: Νίκη παραμονής για την Δόξα Δράμας, σώθηκε η Παναχαϊκή

Απόλλων Λάρισας – Δόξα Δράμας 1-2

Το πρώτο της τρίποντο στην διαδικασία του μίνι πρωταθλήματος και δη εκτός έδρας πέτυχε η Δόξα Δράμας… Σ΄ένα πρώτο μέρος με φάσεις και από τις δύο ομάδες, ο Απόλλωνας ήταν αυτός που στο 22΄ κατάφερε να προηγηθεί με τέρμα του Σέχου.

Οι «μαυραετοί», μετά το γκολ που δέχτηκαν ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή. Στο 28΄ ο Μαυριάς έκανε το 1-1, ενώ στο 33΄ ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που έκανε το 1-2, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Δόξα έφτασε κοντά και σε τρίτο γκολ, στο 73΄ με τον Μπαράνκο, ενώ στο 76΄ Μαυριάς έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το χατ-τρικ.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 90΄ με τον Κουτρουμπή, για να κάνουν το 2-2 με τον Γκουτρουμπή, ο ίδιος όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Στεφανάκο. Με την νίκη της αυτή, η ομάδα του Κώστα Βασιλακάκη βρίσκεται πλέον στο +4 από την ζώνη του υποβιβασμού, εν αντιθέσει με τους Θεσσαλούς που είναι στο -5.

Καραϊσκάκης – Παναχαϊκή 3-3

Την παραμονή της και μαθηματικά στην κατηγορία εξασφάλισε η Παναχαϊκή, σ΄ένα παιχνίδι χορταστικό σε γκολ. Ο Καραϊσκάκης ήταν αυτός, που προηγήθηκε στο σκορ στο 4΄ με τέρμα του Λόβριτς.

Από το σημείο εκείνο και μετά οι Ηπειρώτες πατούσαν καλύτερα στο ματς και είχαν ευκαιρίες για να κάνουν το 2-0… Αυτό το οποίο δεν μπόρεσαν να κάνουν οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν οι Αχαιοί στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Κουσκουνά να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 65΄ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τέρμα του Λαρέα. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με τον Μαύρου και στο 87΄ με τον Βακενβάι κατάφεραν να κάνουν το 3-2. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα έληγε με 3-2, ο Μπάτροβιτς στις καθυστερήσεις έκανε το 3-3 που ήταν και το τελικό σκορ…

ΟΦ Ιεράπετρας – Τρίκαλα 0-0

«Χρυσό» βαθμό που τον κρατά στην Super League 2 πήρε στο «Βουζουνεράκειο» ο ΑΟ Τρίκαλα. Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα κύλησε με φάσεις και για τις δύο ομάδες, με τον τερματοφύλακα των Θεσσαλών Περλέσι να πραγματοποιεί σημαντικές επεμβάσεις.

Αυτό είχε σαν συνέπεια το 0-0 να διατηρηθεί μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη η ομάδα του Τίμου Καβακά αύξησε την πίεση της, προκειμένου να φτάσει στο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 90΄, ο Κούστα όμως αντί για τα δίχτυα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, με συνέπεια το 0-0 να μείνει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Πλέον οι Θεσσαλοί έχουν 25 βαθμούς και βρίσκονται στο +5 από τον Καραϊσκάκη και στο +8 από τους Κρητικούς, οι οποίοι έχουν πλέον μόνο μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή τους στην κατηγορία.