ΑΘΛΗΤΙΚΑ

SERIE A: ΚΑΛΙΑΡΙ – ΛΑΤΣΙΟ 1-2 (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Λάτσιο μετά την εντός έδρας ήττα από την Αταλάντα ταξίδεψε στη Σαρδηνία, για να αντιμετωπίσει τη βαθμολογικά διάφορη Κάλιαρι.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά ανώτεροι και είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Λουίζ Αλμπέρτο (21′-28′), να βλέπει τον Αλέσιο Κράνγκο να του λέει εντυπωσιακά «όχι».

Η ομάδα του Ιντζάκι άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, με τον Λουίς Αλμπέρτο να κάνει το 1-0 στην τρίτη του ευκαιρία στην αναμέτρηση με δυνατό πλασέ μέσα από την περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος ο Χοακίν Κορέα «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα της Ρώμης στο 53ο λεπτό μετά από ωραία αντεπίθεση. Το μόνο που κατάφερε η Κάλιαρι ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με τον Παβολέτι στο 91′.

Έτσι η Λάτσιο έμεινε στο -1 από τις Ρόμα και Μίλαν, που έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο απέναντι σε Γιουβέντους και Φιορεντίνα.