ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΓΙΑ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Του συνεργάτη μας Παντελή Καρκαλέτσου.

Οι Ρέντς πραγματοποίησαν το σχεδόν ακατόρθωτο κάνοντας μια ανεπανάληπτη ανατροπή κόντρα στην Μπαρτσελόνα συντρίβοντας την με 4-0. Το σκορ αυτό σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου παιχνιδιού έδωσε στους Άγγλους μια μυθική πρόκριση στον μεγάλο τελικό της 1ης Ιουνίου στη Μαδρίτη.

Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Λίβερπουλ, μιας και μόλις στο 7’ ο Οριγκί πήρε το ριμπάουντ από την προσπάθεια του Χέντερσον και από κοντά έγραψε το 1-0 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 10’ ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Μανέ ύστερα από  μαρκάρισμα του Λενγκλέ μέσα στην περιοχή  με τον διαιτητή Τσακίρ όμως να μένει ασυγκίνητος και να αφήνει το παιχνίδι να εξελιχθεί.

Η Μπαρτσελόνα εμφανώς επηρεασμένη από το γρήγορο γκολ σημείωσε την πρώτη τελική της προσπάθεια στο 14’, όταν το σουτ του Μέσι εξουδετερώθηκε σε κόρνερ από τον Άλισον. Λίγα λεπτά αργότερα ο Άλισον είχε και πάλι απάντηση στην ευκαιρία του Κουτίνιο. Στο 23’ ήταν σειρά της  Λίβερπουλ να απειλήσει με τον Ρόμπερτσον και τον Τερ Στέγκεν να βρίσκεται σε ετοιμότητα. Το πρώτο μισάωρο πέρασε  με την κατοχή 55%-45% υπέρ των Κόκκινων. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ζόρντι Άλμπα να πλασάρει στις καθυστερήσεις  με το αριστερό και τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να κρατάει την ομάδα του όρθια σε καίριο χρονικά σημείο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρεντς ξεκίνησαν όπως άρχισαν το παιχνίδι και στο 50’ προειδοποίησαν με το τακουνάκι του Φαν Ντάικ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Άλισον απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του Σουάρεζ. Οι Μπλαουγκράνα αδρανήσανε και το πληρώσανε, καθώς στο 54’ και 56’ με δύο χτυπήματα του Βαϊνάλντουμ  σε συνδυασμό με την αδράνεια της άμυνας, η Λίβερπουλ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα ρίχνοντας στα σχοινιά τους Καταλανούς.

Οι παίχτες του Ερνέστο Βαλβέρδε έμοιαζαν υπνωτισμένοι, ωστόσο προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Μέσι στο 68’ αλλά  χωρίς επιτυχία.  Στο 79’ η ολική ανατροπή συντελέστηκε με το δεύτερο τέρμα του Ντιβόκ Οριγκί, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ Άρνολντ, ο Βέλγος από κοντά έγραψε το 4-0 με τον κόσμο πλέον στις εξέδρες να παραληρεί. Στο 86’ νέα ευκαιρία για τους Κόκκινους με την κεφαλιά του Σακιρί να περνά πάνω από την εστία του Τερ Στέγκεν. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τη Λίβερπουλ να σημειώνει μία ονειρική ανατροπή σφραγίζοντας παράλληλα την παρουσία της σε τελικό για δεύτερη συνεχή χρονιά κόντρα σε όλες τις προβλέψεις.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον,  Αλεξάντερ-Άρνολντ,  Φαν Ντάικ,  Ματίπ,  Ρόμπερτσον( Βαϊνάλντουμ 46’), Χέντερσον, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Σακίρι (90’ Στάριτζ), Οριγκί ( 85’Γκόμεζ), Μανέ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν,  Σέρτζι Ρομπέρτο,  Πικέ,  Λενγκλέ,  Τζόρντι Άλμπα,  Βιδάλ (75’ Αρτούρ),  Ράκιτιτς (81’ Μάλκομ),  Μπουσκέτς,  Μέσι, Σουάρες,  Κoουτίνιο (60’ Σεμέδο)