ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ Η ΣΙΤΥ ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Του συνεργάτη μας Παντελή Καρκαλέτσου.

Η Μάντσεστερ Σίτυ συνέχισε το σερί των νικών της κερδίζοντας με 1-0 την Λέστερ εντός έδρας, μία νίκη που την ξαναφέρνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι άρχισε με τη Σίτυ να έχει την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως η Λέστερ ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη στο 8’ με το σουτ του Ρικάρντο να κόβεται σωτήρια από τον Κομπανί. Η Σίτυ απάντησε έγκαιρα στην ευκαιρία της Λέστερ, καθώς τρία λεπτά αργότερα το σουτ του Φόντεν κατέληξε στην αγκαλιά του Σμάιχελ. Το πρώτο 20 λεπτο πέρασε με την κατοχή να είναι 57%-43% υπέρ των ΄΄Πολιτών΄΄.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου σημειώθηκε στο 32’ με την κεφαλιά του Αγκουέρο να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι και τον Σμάιχελ να απομακρύνει προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στα εναπομείναντα λεπτά τα σουτ των Νταβίντ Σίλβα στο 34’, Γκουντογκάν στο 41’ και Μπερνάντο Σίλβα στις καθυστερήσεις δεν προκάλεσαν ιδιαίτερη ανησυχία στον τερματοφύλακα των ΄΄Αλεπούδων΄΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο, συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο με τη Σίτυ να πιέζει κυρίως από τα άκρα και να σπαταλά την πρώτη ευκαιρία στο 48’, όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Μπερνάρτο Σίλβα η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι. Στο δίλεπτο 54’-56’ οι ΄΄Πολίτες΄΄ απείλησαν τρεις φορές, χωρίς ωστόσο να βρούνε στόχο. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα με σκοπό να εντείνει την πίεση στα καρέ της Λέστερ πέρασε στο παιχνίδι τον Σανέ στη θέση του Φόντεν στο 57’. Ένα λεπτό αργότερο το σουτ του Γκουντογκάν πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 63’ ήταν σειρά της Λέστερ να απειλήσει, μιας και μετά από κούρσα του Μαγκουάιρ, που ξεκίνησε από την άμυνα και μπαλιά στον Μάντισον το σουτ του τελευταίου κατέληξε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Έντερσον. Έξι λεπτά αργότερα η Σίτυ προειδοποίησε με τον Αγκουέρο και τον Πίτερ Σμάιχελ να αποκρούει ενστικτωδώς. Τον γόρδιο δεσμό θα λύσει ο αρχηγός Κομπανί στο 70’ εξαπολύοντας έναν κεραυνό από τα 20 μέτρα με την μπάλα να ξετινάζει τα δίχτυα.

Από την άλλη πλευρά, ο Ρότζερς σε προσπάθεια να αποδράσει ρίχνει στον αγωνιστικό χώρο στο 73’ τον Μπάρνς αντί του Τίλεμανς. Στο 87’ οι ΄΄ Άλεπούδες΄΄  λίγο έλειψαν να σοκάρουν τους παίχτες της Σίτυ με το σουτ του Ιχεανάτσο να περνά λίγο έξω.

To 1-0 έμεινε μέχρι τέλους με τους  ΄΄Πολίτες’’ να είναι αγκαλιά με τη δεύτερη σερί κατάκτηση τίτλου εφόσον νικήσουν και την τελευταία αγωνιστική την Μπράιτον εκτός έδρας.