ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΜΕ ΑΝAΤΡΟΠΗ ΣΤΟ 90+ (2-1 THN BARCELONA FA) ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΟΙ APOLLON LADIES

Οι Apollon Ladies πανηγυρίζουν το δέκατο Πρωτάθλημα Γυναικών στην ιστορία τους, καθώς στο ντέρμπι κορυφής που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής στην Παρεκκλησιά για την τελευταία αγωνιστική, επικράτησαν της Barcelona FA με 2-1, με ανατροπή χάρη σε γκολ στο 95ο λεπτό!

Οι δύο ομάδες πήγαν στο ντέρμπι κορυφής με μόλις έναν βαθμό και με την Barcelona FA να είναι στην κορυφή με 63 έναντι 62 των Ladies, έτσι βολευόταν και με την ισοπαλία ώστε να πάρει το δεύτερο -και διαδοχικό- πρωτάθλημα.

Η Barcelona FA μάλιστα προηγήθηκε στο 43ο λεπτό με κεφαλιά της Άντρης Βιολάρη και πλέον είχε βρεθεί μια ανάσα από τον τίτλο, όμως στο 50’ η Μάρκου με σουτ έπειτα από κλέψιμο ισοφάρισε σε 1-1 κι έκανε… θρίλερ το υπόλοιπο του αγώνα.

Οι Apollon Ladies ήθελαν πλέον ακόμη ένα γκολ για να πάρουν αυτές το πρωτάθλημα και σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημίχρονου πίεζαν την αντίπαλη ομάδα χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες.

Η αναμέτρηση όδευε προς το τέλος της, η Barcelona FA που αμυνόταν κρατούσε το 1-1 και τον τίτλο, όμως εκεί που ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει, η Ντιέκε στο 95ο λεπτό σκόραρε το «χρυσό» γκολ που έδωσε τελικά το πρωτάθλημα στις Apollon Ladies!

Αυτό είναι το δέκατο πρωτάθλημα για την ομάδα του Χριστάκη Χριστοφόρου, που μετά τα εννέα σερί που κατέκτησε από το 2009 μέχρι το 2017, επιστρέφει στην κορυφή του γυναικείου ποδοσφαίρου, εκθρονίζοντας την Barcelona FA.