ΑΘΛΗΤΙΚΑ

PREMIER LEAGUE: ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 2-3 (ΒΙΝΤΕΟ)

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν… κάηκε η Λίβερπουλ απέναντι στην αδιάφορη βαθμολογικά, αλλά μαχητική Νιουκάστλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πήρε τη νίκη με 2-3 στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» και περιμένει στραβοπάτημα της Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στη Λέστερ και νίκη της τελευταία αγωνιστική με τη Γουλβς για να κατακτήσει εκείνη το πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι είχε τρελό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και η Λίβερπουλ πήρε το προβάδισμα με την καρφωτή κεφαλιά του αφύλαχτου Φαν Ντάικ στο 13ο λεπτό, αλλά ο Ατσού απάντησε επτά λεπτά αργότερα μετά το ριμπάουντ από την απομάκρυνση που έκανε με το χέρι ο Αλεξάντερ Άρνολντ πάνω στη γραμμή στο πρώτο σουτ του Ρονδόν. Οι Κόκκινοι δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και πήραν ξανά προβάδισμα με σουτ στην κίνηση του Σαλάχ στο 26ο λεπτό μετά από ασίστ του Άρνολντ.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε και η Νιουκάστλ βρήκε την ισοφάριση σε 2-2 με τον Ρονδόν στο 54ο λεπτό. Οι φάσεις δεν διαδέχονται η μία την άλλη και το σημαντικότερο και δυσάρεστο γεγονός ήταν ο τραυματισμός του Σαλάχ που αποχώρησε με φορείο. Ο Οριζί πέρασε στη θέση του και ο Βέλγος ως από μηχανής θεός διαμόρφωσε το τελικό 2-3 αφήνοντας ανοιχτή τη μάχη του τίτλου μέχρι και την τελευταία αγωνιστική!