ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΣΟΚΑΡΕ ΣΤΟ 90+1 ΤΗΝ ΤΟΤΕΝΑΜ Ο ΑΚΕ ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Του συνεργάτη μας Παντελή Καρκαλέτσου

Με κεφαλιά του Νέιθαν Άκε στις καθυστερήσεις του αγώνα η Μπόρνμουθ επικράτησε της Τότεναμ με 1-0. Οι Σπέρς οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 9 παίκτες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση χάνοντας ευκαιρίες και έχοντας την κατοχή.

Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι κράτησαν το μηδέν λόγω των σημαντικών αποκρούσεων του πρωτοεμφανιζόμενου τερματοφύλακα Μάρκ Τρέιβερς, ο οποίος είχε απάντηση στις ευκαιρίες των Σον, Άλι και Λούκας Μόουρα.

Τα νεύρα δεν έλειψαν από την ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο στο πρώτο ημίχρονο. Δεν έφθασαν οι τρεις κίτρινες κάρτες στα πρώτα 40 λεπτά (Ντάιερ, Αλντερβάιρελντ, Σισοκό), έμειναν και με αριθμητικό μειονέκτημα πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.Στο 43′ ο Σον δεν συγκράτησε τα νεύρα του πάνω στον Λέρμα και ο διαιτητής Κρεγκ Πόουζον τον απέβαλε δίχως δεύτερη σκέψη.

Ο Αργεντινός τεχνικός των Λονδρέζων πέρασε τον Φόιτ στη θέση του Αλντερβάιρελντ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο τον έχασε κι αυτόν μέσα σε δύο λεπτά, καθώς στο 47′ στην προσπάθεια του να βάλει την κόντρα έκανε επικίνδυνο τάκλιν στον Σίμπσον με αποτέλεσμα να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Η αποβολή έδωσε ώθηση στην Μπόρνμουθ, η οποία είχε 14 τελικές προσπάθειες και 69 % κατοχή. Τελικά οι Σπερς δεν κατάφεραν να φύγουν με το βαθμό από το “Vitality”. Ο Άκε στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου διαμόρφωσε το τελικό σκορ, δίνοντας τη νίκη στην Μπόρνμουθ.

Η Τότεναμ έτσι έχασε την ευκαιρία να κάνει αποφασιστικό βήμα για την τετράδα και την έξοδο στο Champions League της επόμενης σεζόν, δίνοντας παράλληλα στην Τσέλσι το δικαίωμα  να την προσπεράσει σε περίπτωση νίκης της απέναντι στην Γουότφορντ.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Τρέιβερς, Κλάιν, Κουκ, Σίμπσον, Σμιθ, Φρέιζερ, Λέρμα, Ακέ, Κινγκ, Άιμπ (76′ Μουσέ), Γουίλσον.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Τρίπιερ, Αλντεβάιρελντ (46′ Φόιτ), Ντάβινσον Σάντσες, Ρόουζ, Ντάιερ (46′ Γουανιάμα), Σισοκό (82′ Ντέιβις), Λούκας Μόουρα, Ντέλε Άλι, Έρικσεν, Σον.