ΑΘΛΗΤΙΚΑ

PREMIER LEAGUE: ΤΟΤΕΝΑΜ – ΜΠΡΑΙΤΟΝ 1-0 ΚΑΙ ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ-ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ 1-1(ΒΙΝΤΕΟ)

Με φανταστικό γκολ του Έρικσεν δύο λεπτά πριν από το τέλος, η Τότεναμ λύγισε την αντίσταση της Μπράιτον (1-0) και έγινε το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Όλα έδειχναν λευκή ισοπαλία, όμως δύο λεπτά πριν το τέλος ο Έρικσεν είπε να δοκιμάσει κάτι ακόμα. Με το αριστερό έπιασε το τέλειο σουτ περίπου 5 μέτρα εκτός περιοχής, η μπάλα καρφώθηκε στην γωνία του Ράιαν και το 1-0 λύτρωσε την Τότεναμ που παρέμεινε στην 3η θέση, στο +3 από την Τσέλσι τρία παιχνίδια πριν το φινάλε.

Την ίδια ώρα, η Γουότφορντ πήρε κεφάλι (+1 από την Έβερτον) στην μάχη για την 7η θέση που βγάζει κατά πάσα πιθανότητα Ευρώπη. Παρότι ο Λονγκ έβαλε το γρηγορότερο γκολ στην ιστορία της Premier League στο 7ο δευτερόλεπτο, η ομάδα του Χάβι Γκράθια δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι και με γκολ του Γκρέι στο 90ό λεπτό πήρε το 1-1, που την διατηρεί ακόμα στην 7η θέση.