ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΔΙΚΑΙΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΑΠΟΕΛ

Κέρδισε το ΑΠΟΕΛ τον Αστέρα Τρίπολης  χωρίς να παίξει καλό ποδόσφαιρο. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν για κλάματα. Από μπάλα τίποτα, ψαχνόταν μέσα στο γήπεδο και δεν δημιούργησε ούτε μια ευκαιρία. Ο Αστέρας πέτυχε στον αιφνιαδιασμό και στο 8΄λεπτό άνοιξε το σκόρ με ωραία πλάσα του Μπράιαν Λούι. Ούτε το γκόλ του Αστέρα ξύπνησε τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ που έψαχναν χωρίς ουσία να βρούν διαδρόμους για την εστία του Αστέρα. Ισοφάρισε σε μια φάση που δεν περίμενε κανένας με πέναλτυ στο 44΄που εκτέλεσε ο Καβενάγκι που δεν φάνηκε καθόλου στο αποψινό παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος είχε ένα μισάωρο καλό πέτυχε ακόμα ένα γκόλ και πήρε τη νίκη με 2-1. Δεν ήταν σπουδαία η εμφάνιση του ΑΠΟΕΛ απόψε αλλά μετράει η νίκη και τίποτα άλλο απέννατι σε μια Ελληνική ομάδα που στην Ευρώπη δεν έχει τις εμεπιρίες του ΑΠΟΕΛ. Το παιχνίδι κρίθηκε στο πέναλτυ του Γιάννου που έβαλε στο παιχνίδι. Αξιζε τη νίκη το ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Αστέρα που δεν έδειξε σπουδαία πράγματα. Σπουδαίος ο Εφραίμ τα εκανε όλα.