ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΡΑΞΕΙΣ

Η Κύπρος δεν τα κατάφερε τελικά να κάνει την έκπληξη και να πάει στα μπαράζ. Εχασε απο την Βοσνία με 3-2. Μείναμε στα λόγια και στις υποσχέσεις ότι οι παίκτες θα τα δώσουν όλα για τη νίκη για να πετύχουν κάτι το ιστορικό παρ΄όλο που είχαν την ευκαιρία αφού το 0-1 το έκαναν 2-1. Κατώτερη τω ν περιστάσεων η Εθνική ομάδα αν και το 0-1 στο 13΄με τον Μεντούνιαν το έκανε γρήγορα 2-1 με τους Χαραλαμπίδη στο 31΄και Μυτίδη στο 40΄,αλλά οι Βόσνιοι όταν ήθελαν έβαζαν γκόλ. Πίεσαν πολύ και το 2-1 αμέσως πριν τελειώσει το ημίχρονο το έκαναν 2-2 στο 44΄με τον Μεντούνιαν και πάλι, που βρέθηκε αμαρκάριστος πίσω απο την άμυνα της Κύπρου. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βοσνία είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού πέτυχε ακόμα ένα γκόλ  στο 67΄με τον Τζούριτς και ουσιαστικά τέλειωσε το παιχνίδι. Δίκαια οι Βόσνιοι πήραν τη νίκη και πάνε στα μπαράζ. Η Κύπρος έχασε απο την έδρα της, την πρόκριση αφού εκτός απο την Ανδόρρα δεν κατάφερε να πάρει ούτε ένα βαθμό. Εχασε απο Ισραήλ, Ουαλία, Βέλγιο και Βοσνία και οι νίκες εκτός με Βοσνία και Ισραήλ πήγαν περίπατο. Ουσιαστικά το παιχνίδι χάθηκε με το που η Εθνική ομάδα δεν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το 2-1. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν λειτούργησε τίποτα σωστά ούτε απο τους παίκτες μέσα στον αγωνιστικό χώρο ούτε απο τον πάγκο. Στο δέυτερο ημίχρονο οι Βόσνιοι δεν δέχθηκαν απολύτως καμμιά πίεση ειδικά με το 2-3. Μείναμε στα λόγια ότι θα τα δώσουμε όλα για τη νίκη πρόκριση. Βοήθεια απο τον πάγκο δεν υπήρξε. Αύριο περισσότερα.