ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΠΗΡΕ ΤΗ ΡΕΒΑΝΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 60 ΧΡΟΝΙΑ

Αργησε να πάρει την ρεβάνς η Χιλή απο την Αργεντινή όταν το 1955 στον τελικό που είχε διεξαχθεί στη Χιλή η Αργεντινή είχε κερδίσει με 1-0. Χθές βράδυ, μετά απο 60 χρόνια,πάλι στη Χιλή, η Χιλή πήρε την ρεβάνς νικώντας στα πέναλτυ με 4-1 την Αργεντινή. Στο 0-0, εμεινε  το παιχνίδι στο 90λεπτο και στην παράταση. Ο αγώνας ήταν κλασικός  λατινοαμερικάνικος, με αρκετές φάσεις, αλλά και με δυνατές μονομαχίες και με την Αργεντινή να χάνει νωρίς  στο 29ο λεπτό τον Ντι Μαρία από τραυματισμό. Ευκαιρίες χάθηκαν και από τις δύο μεριές κι έτσι, τόσο η κανονική διάρκεια έμεινε στο 0-0, όσο και η παράταση. Οι σφιχτές και δυνατές άμυνες δεν ξεκλειδώθηκαν με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στα πέναλτυ. Στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι,  οι διοργανωτές ήταν 100% εύστοχοι, οι αντίπαλοί τους ήταν άστοχοι, μόνο ο Μέσι ευστόχησε και η Χιλή κατέκτησε για πρώτη φορά το Κόπα Αμέρικα.
Τα πέναλτυ.  Χιλή: Ματίας Φερνάντες… ΓΚΟΛ , Αργεντινή: Μέσι… ΓΚΟΛ, Χιλή: Βιδάλ… ΓΚΟΛ, Αργεντινή: Ιγκουαΐν… ΨΗΛΑ ΑΟΥΤ
Χιλή: Αράνγκις… ΓΚΟΛ, Αργεντινή: Μπανέγκα… ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΜΠΡΑΒΟ, Χιλή: Αλέξις Σάντσες… ΓΚΟΛ
Χιλή: Μπράβο, Ίσλα, Μεδέλ, Μποσεζούρ, Αράνγκις, Ντίαζ, Βιδάλ, Βαλντίβια (75’ Φερνάντες), Σάντσες, Βάργκας (95’ Ενρίκες).
Αργεντινή: Ρομέρο, Ζαμπαλέτα, Ντεμικέλις, Οταμέντι, Ρόχο, Μπίγλια, Μασεράνο, Παστόρε (81’ Μπανέγκα), Μέσι, Αγκουέρο (74’ Ιγκουαίν), Ντι Μαρία (29’ Λαβέτσι).