ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΜΕ ΑΕΡΑ ΣΤΟ ΤΣΙΡΕΙΟ Η ΑΕΚ

Περίμενα να δώ πολυ καλό παιχνίδι σήμερα απο δύο ομάδες που παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο αλλά δυστυχώς μόνο για κάποιο διάστημα στο Α΄ημίχρονο κάτι καλό είδαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά ειδικά το γκόλ της ΑΕΚ κάθε άλλο παρά ποδόσφαιρο είδαμε. Πολλά φάουλ, πολλές διακοπές σκόπιμες, λανθασμένες υποδείξεις απο διαιτητή και βοηθό, με την ΑΕΚ να παίρνει την νίκη με 2-1. Προηγήθηκε η Ομόνοια είχε και μια δυό καλές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Ισοφαρίσθηκε απο μια αδράνεια της άμυνας στο τελευταίο λεπτό και στην  επανάληψη η ΑΕΚ νωρίς πέτυχε και το 2-1 με την Ομόνοια να διαμαρτύρεται ότι ο Μυτίδης σκόραρε απο θέση οφ-σάιτ στο 47΄. Είχε προηγηθεί η Ομόνοια με φάουλ του Λεάντρο στο 31΄, ισοφάρισε ο Μουρίγιο στο 44΄ με κοντινό πλασέ μέσα απο τα πόδια του Γιωργαλλίδη. Μεγάλο κίνητρο δίνει στην ΑΕΚ η σημερινή νίκη ακόμα και για τίτλο αν φυσικά καταφέρει να περάσει απο το Τσίρειο την ερχόμενη εβδομάδα και να ποντάρει σε αποτυχία του ΑΠΟΕΛ απο την Ομόνοια. Δύο φορές πάντως, η ΑΕΚ με τον Απόλλωνα τα πήγε περίφημα πετυχαίνοντας δύο άνετες νίκες και μάλιστα με σκόρ 2-5 και 3-1, οπότε θα πάει με αέρα  και για την τρίτη νίκη. Η Ομόνοια μπορεί να έχασε την ευκαιρία να βρεθεί αυτή στη θέση της ΑΕΚ, αλλά κόντρα στο ΑΠΟΕΛ θα τα παίξει όλα για όλα, για το γόητρο και τους βαθμούς γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.