ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΤΟΥΣ ΓΕΛΑΣΕ ΜΕ 10 ΠΑΙΚΤΕΣ

Οτι δεν μπόρεσε να πετύχει ο Απόλλωνας για 70 λεπτά που έπαιζε με το μυαλό στην άμυνα και έβγαινε στην επίθεση στην κόντρα, το πέτυχε το ΑΠΟΕΛ στο τέλος. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, οι παίκτες του Απόλλωνα κοιμήθηκαν και ξύπνησαν όταν είδαν την μπάλα στα δίχτυα τους. Με την τακτική, του να μην δεχθώ γκόλ και να βγαίνω γρήγορα στην αντεπίθεση ο Απόλλωνας είχε ευκαιρίες αλλά ο Γκίε σήμερα δεν  κατάφερε να σκοράρει και να σπάσει το ρεκόρ του Κρυστάλη που ισοφάρισε την περασμένη εβδομάδα. Ο Πάρντο δεν ήταν Μορέιρα οπότε μόλις έβγαιναν στην αντεπίθεση οι παίκτες του Απόλλων έπαιζε σαν αμυντικός βγαίνοντας πολλά μέτρα απο την εστία του. Καλύτερες οι ευκαιρίες του Απόλλωνα απο αυτές του ΑΠΟΕΛ που προσπαθούσε να βρεί διαδρόμους για την εστία του Μπρούνο Βάλε αφού ο Απόλλωνας του άφησε το μισό γήπεδο. Μετά το 70΄και με την αποβολή του Κακά ο Απόλλωνας έπεσε με τα μούτρα για να κερδίσει το παιχνίδι και πίεσε το ΑΠΟΕΛ παιζοντάς το στο μισό γήπεδο. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού και ενώ το 2λεπτο των καθυστερήσεων είχε περάσει οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ εκμεταλεύθηκαν την φάση έπαιξαν γρήγορα και απο σέντρα του Τζεμπούρ απο τα αριστερά ο Μοράις με κεφαλιά έκανε το 1-0 σε μια φάση που κοιμήθηκαν όλοι οι αμυντικοί του Απόλλωνα. Το ΑΠΟΕΛ πιστοποίησε ακόμα μια φορά ότι είναι μεγάλη ομάδα και δεν χάνει εύκολα. Εξυπνες οι αλλαγές του Φίνκ σε αντίθεση με τον Αντόνε που στο 83΄ έκανε την μοναδική του αλλαγή αλλάζοντας τον Παπουλή με τον Κολοκούδια χωρίς να αλλάξει οτιδήποτε στην ομάδα.