ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗΝ ΡΕΑΛ Η ΑΘΛΕΤΙΚΟ

Πρώτη μεγάλη νίκη και για την Αθλέτικο μέσα στην έδρα της ύστερα απο 16 χρόνια κόντρα στην Ρεάλ. Αργησε να έρθει αλλά ήταν όλα τα λεφτά. Με 4 γκόλ και με μια αποδοση εξαιρετική δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Ρεάλ να ελοίζει σε οτιδήποτε. Νωρίς στο 15΄άνοιξε το σκόρ με σούτ του Τιάγκο ο Κασίγιας έδειχνε να συγκρατεί τη  μπάλα αλλά του ξέφυγε και έγινε το 1-0. Τώρα ολόκληρη Ρεάλ και ακόμα να παίζει με τον Κασίγιας τερματοφύλακα δεν γίνεται. Σοβαροί να είμαστε. Η Ρεάλ είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα ενώ είχε σοβαρό θέμα με τις γραμμές της και δυσκολευόταν πολύ να δημιουργήσει φάσεις. Τέσσερα λεπτά μετά το πρώτο γκολ οι «ροχιμπλάνκος» έκαναν γιό – γιό  την άμυνα των φιλοξενούμενων και ο Σαούλ με φανταστικό ψαλιδάκι έκανε το 2-0.Στην επανάληψη πάλι το σκηνικό ήταν το ίδιο με την Αθλέτικο να παίζει μπάλα και να πιέζει και για τρίτο γκόλ που ήρθε στο 67΄με τον Γκρισμάν και το χορό των τερμάτων έκλεισε ο Μάντσουκιτς στο 88΄.